Mackinnon Highland Dance Festival Results

0
Have your say

The Mackinnon Festival took place on Friday 2nd August at the Bayhead Bridge Centre in Stornoway which saw Highland Dancers from throughout the Western Isles, as well as Skye, Ulapool, Strathpeffer and Inverness, gather to compete in what was a very successful competition.

The Sharon Mackinnon School of Highland Dancing would like to thank judges Claire Bryce, Inverness and Joe Simpson, Elgin, for travelling over to Stornoway for the day.

See the trophy winners from the day in this week’s Stornoway Gazette out NOW!

Results:

Primary 5 Years & Under

Pas De Basques 1st Emily Mackay, Upper Coll; 2nd Mary Morrison, Tolsta; 3rd Kyla Mackenzie, Lochs; 4th Ria Macleod, Point; 5th Kerry Mackinnon, Lochs; 6th Nicola Mackenzie, Stornoway

Pas De Basques & High Cuts 1st Emily Mackay, Upper Coll; 2nd Kyla Mackenzie, Lochs; 3rd Kerry Mackinnon, Lochs; 4th Mary Morrison, Tolsta; 5th Ria Macleod, Point; 6th Nicola Mackenzie, Stornoway

Fling 1st Kyla Mackenzie, Lochs

Primary 6 Years

Pas De Basques 1st Isla Scott, Harris; 2nd Lilli Mae Macaulay, Laxdale; 3rd Sarah Smith, Stornoway; 4th Caitlin Fry, Stornoway;

Pas De Basques & High Cuts 1st Isla Scott, Harris; 2nd Caitlin Fry, Stornoway; 3rd Sarah Smith, Stornoway; 4th Lilli Mae Macaulay, Laxdale

Beginners 8 Years & Under

Fling 1st Lexy A Macleod, Skye; 2nd Jayni Restall, Stornoway; 3rd Jocelyn Mackenzie, Back; 4th Alanna Mackenzie, Ulapool; 5th Isabel Rose, Lochmaddy

Swords 1st Lexy A Macleod, Skye; 2nd Isabel Rose, Lochmaddy; 3rd Jocelyn Mackenzie, Back; 4th Alanna Mackenzie, Ulapool; 5th Morgan Macleod, Stornoway

Seann Truibhas 1st Lexy A Macleod, Skye; 2nd Alanna Mackenzie, Ulapool; 3rd Grace Maclean, Point; 4th Isabel Rose, Lochmaddy; 5th Morgan Macleod, Stornoway

Half Tulloch 1st Isabel Rose, Lochmaddy; 2nd Jocelyn Mackenzie, Back; 3rd Morgan Macleod, Stornoway; 4th Lexy A Macleod, Skye; 5th Alanna Mackenzie, Ulapool

Trophy Fling 1st Lexy A Macleod, Skye; 2nd Isabel Rose, Lochmaddy; 3rd Jocelyn Mackenzie, Back

Flora 1st Lexy A Macleod, Skye; 2nd Alanna Mackenzie, Ulapool; 3rd Isabel Rose, Lochmaddy; 4th Jayni Restall, Stornoway

Lilt 1st Alanna Mackenzie, Ulapool; 2nd Isabel Rose, Lochmaddy

Overall Highland: Lexy A Macleod, Skye

Overall National: Alanna Mackenzie, Ulapool

Beginners 15 Years & Under

Fling 1st Kate Macmillan, Stornoway; 2nd Jemma Shand, Dubai; 3rd Kyra Stephenson, Benbecula; 4th Ciorstaidh MacIntyre, Balallan; 5th Corin Macleod, Stornoway

Swords 1st Kyra Stephenson, Benbecula; 2nd Alice Macmillan, Point; 3rd Jemma Shand, Dubai; 4th Corin Macleod, Stornoway; 5th Kiera Mackenzie, Uist

Seann Truibhas 1st Jemma Shand, Dubai; 2nd Corin Macleod, Stornoway; 3rd Ciorstaidh MacIntyre, Balallan; 4th Molly Mackenzie, Balallan; 5th Alice Macmillan, Point

Half Tulloch 1st Jemma Shand, Dubai; 2nd Corin Macleod, Stornoway; 3rd Kiera Mackenzie, Uist; 4th Kyra Stephenson, Benbecula; 5th Alice Macmillan, Point

Trophy Fling 1st Alice Macmillan, Point; 2nd Jemma Shand, Dubai; 3rd Kyra Stephenson, Benbecula

Flora 1st Jemma Shand, Dubai; 2nd Kyra Stephenson, Benbecula; 3rd Alice Macmillan, Point; 4th Kate Macmillan, Stornoway; 5th Corin Macleod, Stornoway

Lilt 1st Kyra Stephenson, Benbecula; 2nd Jemma Shand, Dubai; 3rd Ciorstaidh MacIntyre, Balallan; 4th Kate Macmillan, Stornoway; 5th Alice Macmillan, Point

Overall Highland: Jemma Shand, Dubai

Overall National: Jemma Shand, Dubai & Kyra Stephenson, Benbecula

Overall Beginner Dancer: Lexy A Macleod, Skye

Novice 9 Years & Under

Fling 1st Niamh Maclean, Point; 2nd Amy Macleod, Stornoway; 3rd Beth Campbell, Skye; 4th Mairi Maclennan, Balallan

Swords 1st Mairi Maclennan, Balallan; 2nd Niamh Maclean, Point; 3rd Isla Campbell, South Lochs; 4th Amy Macleod, Stornoway

Seann Truibhas 1st Niamh Maclean, Point; 2nd Beth Campbell, Skye; 3rd Amy Macleod, Stornoway; 4th Mairi Maclennan, Balallan

Half Tulloch 1st Ruth Cunningham, Coll; 2nd Isla Campbell, South Lochs; 3rd Amy Macleod, Stornoway; 4th Mairi Maclennan, Balallan

Trophy Fling 1st Beth Campbell, Skye; 2nd Niamh Maclean, Point; 3rd Mairi Maclennan, Balallan

Flora 1st Niamh Maclean, Point; 2nd Ruth Cunningham, Coll; 3rd Amy Macleod, Stornoway; 4th Mairi Maclennan, Balallan

Lilt 1st Niamh Maclean, Point; 2nd Mairi Maclennan, Balallan; 3rd Beth Campbell, Skye; 4th Amy Macleod, Stornoway

Overall Highland & National: Niamh Maclean, Point

Novice 15 Years & Under

Fling 1st Leah Forster, Carloway; 2nd Chloe Humberstone, South Uist; 3rd Ailyn Mackay, Upper Coll; 4th Katie Maclennan, Benbecula

Swords 1st Leah Forster, Carloway; 2nd Katie Maclennan, Benbecula; 3rd Chloe Humberstone, South Uist

Seann Truibhas 1st Leah Forster, Carloway; 2nd Chloe Humberstone, South Uist; 3rd Katie Maclennan, Benbecula; 4th Ailyn Mackay, Upper Coll

Half Tulloch 1st Chloe Humberstone, South Uist; 2nd Katie Maclennan, Benbecula; 3rd Leah Forster, Carloway; 4th Ailyn Mackay, Upper Coll

Trophy Fling 1st Leah Forster, Carloway; 2nd Chloe Humberstone, South Uist; 3rd Katie Maclennan, Benbecula

Flora 1st Leah Forster, Carloway; 2nd Ailyn Mackay, Upper Coll; 3rd Katie Maclennan, Benbecula; 4th Chloe Humberstone, South Uist

Lilt 1st Chloe Humberstone, South Uist; 2nd Katie Maclennan, Benbecula; 3rd Ailyn Mackay, Upper Coll; 4th Leah Forster, Carloway

Overall Highland: Leah Forster, Carloway

Overall National: Leah Forster, Carloway & Chloe Humberstone, South Uist

Overall Novice Dancer: Niamh Maclean, Point

Intermediate 15 Years & Under

Fling 1st Holly Tait, Skye; 2nd Amie Ringstead, Benbecula; 3rd Isla Macdonald, South Uist; 4th Alicia Mackenzie, Stornoway; 5th Abigail MacPhee, South Uist; 6th Stephanie MacPhee, South Uist

Swords 1st Holly Tait, Skye; 2nd Isla Macdonald, South Uist; 3rd Abigail MacPhee, South Uist; 4th Amie Ringstead, Benbecula; 5th Alicia Mackenzie, Stornoway; 6th Stephanie MacPhee, South Uist

Seann Truibhas 1st Holly Tait, Skye; 2nd Alicia Mackenzie, Stornoway; 3rd Eq Amie Ringstead, Benbecula & Stephanie Macphee, South Uist; 4th Peigi MacVicar, Skye; 5th Isla Macdonald, South Uist

Half Tulloch 1st Isla Macdonald, South Uist; 2nd Holly Tait, Skye; 3rd Alicia Mackenzie, Stornoway; 4th Abigail MacPhee, South Uist; 5th Amie Ringstead, Benbecula; 6th Stephanie MacPhee, South Uist

Barracks Johnnie 1st Holly Tait, Skye; 2nd Peigi MacVicar, Skye; 3rd Isla Macdonald, South Uist; 4th Chloe Campbell, South Lochs; 5th Abigail MacPhee, South Uist

Hielan Laddie 1st Isla Macdonald, South Uist; 2nd Holly Tait, Skye; 3rd Stephanie MacPhee, South Uist; 4th Alicia Mackenzie, Stornoway; 5th Abigail Macphee, South Uist

Trophy Lilt 1st Holly Tait, Skye; 2nd Isla Macdonald, South Uist; 3rd Amie Ringstead, Benbecula

Hornpipe 1st Abigail MacPhee, South Uist; 2nd Holly Tait, Skye; 3rd Isla Macdonald, South Uist; 4th Alicia Mackenzie, Stornoway; 5th Stephanie MacPhee, South Uist

Overall Highland & National: Holly Tait, Skye

Overall Intermediate Dancer: Holly Tait, Skye

Premier 12 Years & Under

Fling 1st Marion MacCorquodale, North Uist; 2nd Caitlin Graham, Inverness; 3rd Emma Maclennan, Strathpeffer; 4th Leah Mackay, Upper Coll

Swords 1st Marion MacCorquodale, North Uist; 2nd Caitlin Graham, Inverness; 3rd Elisa Morrison, Benbecula; 4th Leah Mackay, Upper Coll

Seann Truibhas 1st Marion MacCorquodale, North Uist; 2nd Elisa Morrison, Benbecula; 3rd Megan Macleod, Benbecula; 4th Emma Maclennan, Strathpeffer

Half Tulloch 1st Emma Maclennan, Strathpeffer; 2nd Caitlin Graham, Inverness; 3rd Elisa Morrison, Benbecula; 4th Leah Mackay, Upper Coll

Barracks Johnnie 1st Emma Maclennan, Strathpeffer; 2nd Marion MacCorquodale, North Uist; 3rd Caitlin Graham, Inverness; 4th Elisa Morrison, Benbecula

Hielan Laddie 1st Caitlin Graham, Inverness; 2nd Leah Mackay, Upper Coll; 3rd Elisa Morrison, Benbecula; 4th Megan Macleod, Benbecula

Trophy Lilt 1st Marion MacCorquodale, North Uist; 2nd Emma Maclennan, Strathpeffer; 3rd Caitlin Graham, Inverness

Hornpipe 1st Elisa Morrison, Benbecula; 2nd Caitlin Graham, Inverness; 3rd Leah Mackay, Upper Coll; 4th Marion MacCorquodale, North Uist

Overall Highland: Marion MacCorquodale, North Uist

Overall National: Caitlin Graham, Inverness

Premier 15 Years & Under

Fling 1st Lauren Skinner, Benbecula; 2nd Anna Macleod, Harris; 3rd Mairi Macintosh, North Uist; 4th Kathryn Morrison, Harris

Swords 1st Mairi Macintosh, North Uist; 2nd Lauren Skinner, Benbecula; 3rd Kathryn Morrison, Harris

Seann Truibhas 1st Lauren Skinner, Benbecula; 2nd Anna Macleod, Harris; 3rd Kathryn Morrison, Harris; 4th Mairi MacIntosh, North Uist

Half Tulloch 1st Lauren Skinner, Benbecula; 2nd Anna Macleod, Harris; 3rd Mairi MacIntosh, North Uist; 4th Kathryn Morrison, Harris

Barracks Johnnie 1st Lauren Skinner, Benbecula; 2nd Mairi MacIntosh, North Uist; 3rd Kathryn Morrison, Harris; 4th Anna Macleod, Harris

Hielan Laddie 1st Lauren Skinner, Benbecula; 2nd Mairi MacIntosh, North Uist; 3rd Anna Macleod, Harris; 4th Kathryn Morrison, Harris

Trophy Lilt 1st Lauren Skinner, Benbecula; 2nd Mairi MacIntosh, North Uist; 3rd Anna Macleod, Harris

Hornpipe 1st Anna Macleod, Harris; 2nd Lauren Skinner, Benbecula; 3rd Mairi MacIntosh, North Uist; 4th Kathryn Morrison, Harris

Overall Highland & National: Lauren Skinner, Benbecula

Premier Adult

Fling 1st Claire MacLellan, South Uist; 2nd Kathryn Beaton, Skye; 3rd Anna M Beaton, North Uist

Swords 1st Anna M Beaton, North Uist; 2nd Claire MacLellan, South Uist; 3rd Kathryn Beaton, Skye

Seann Truibhas 1st Claire MacLellan, South Uist; 2nd Anna M Beaton, North Uist; 3rd Kathryn Beaton, Skye

Half Tulloch 1st Claire MacLellan, South Uist; 2nd Kathryn Beaton, Skye; 3rd Anna M Beaton, North Uist

Barracks Johnnie 1st Claire MacLellan, South Uist; 2nd Anna M Beaton, North Uist; 3rd Kathryn Beaton, Skye

Hielan Laddie 1st Anna M Beaton, North Uist; 2nd Claire MacLellan, South Uist

Trophy Lilt 1st Claire MacLellan, South Uist; 2nd Anna M Beaton, North Uist; 3rd Kathryn Beaton, Skye

Hornpipe 1st Anna M Beaton, North Uist; 2nd Claire MacLellan, South Uist; 3rd Kathryn Beaton, Skye

Overall Highland: Claire MacLellan, South Uist

Overall National: Anna M Beaton, North Uist

Overall Premier Dancer: Marion MacCorquodale, North Uist

Overall Lewis Dancer: Leah Mackay

Overall Harris Dancer: Anna Macleod

Overall Uist Dancer: Marion MacCorquodale

Overall Mainland Dancer: Caitlin Graham

Overall Mackinnon Dancers:

Beginner - Jocelyn Mackenzie, Back

Novice - Leah Forster, Carloway

Premier - Leah Mackay, Upper Coll

Internal award presented for Mackinnon Dancer with most points gained 2012 – 2013:

Mairi Maclennan, Balallan