Mod Ionadail Uibhist Highland Dancing Competition

editorial image
0
Have your say

It was competition galore on Saturday, June 1st, when a contingent 82 dancers vied for the top honours at the Uist Mod Dancing Competiton in Iochdar School.

Well done to all the dancers who took part – you are a credit to the Islands. Pictured are some of the winners, missing from the picture are Grace MacLeod, Caitlin MacDonald and Caroline MacKay.

Results:

Primary 4&5 years

Pas De Basques – 1st Emily MacKay, 2nd, Lyndsay MacDonald, 3rd Grace Morrison, 4th Ellie Denehy

Pas De Basques & Highcuts – 1st Emily MacKay, 2nd Lyndsay MacDonald, 3rd Grace Morrison

Highland Fling – 1st Lindsay MacDonald

Primary 6 years

Pas De Basques – 1st Katie MacDonald, 2nd Mairi MacCormick, 3rd Zara Wilkie, 4th Morgan MacLeod, 5th Iona MacLean, 6th Mary Morrison

Pas De Basques & Highcuts – 1st Katie MacDonald, 2nd Mairi MacCormick, 3rd Zara Wilkie, 4th Morgan MacLeod, 5th Caitlin Fry, 6th Iona MacLean

Highland Fling – 1st Mary Morrison, 2nd Morgan MacLeod, 3rd Caitlin Fry

Swords – 1st Morgan MacLeod, 2nd Zara Wilkie

Beginners 7 & 8 years

Highland Fling – 1st Rhys Linich, 2nd Lauren Shepherd, 2rd – Emma MacCormick, 4th Iona MacLeod, 5th Annie MacNeil, 6th – Holly Muir

Swords – 1st – Rhys Linich, 2nd Iona MacLeod, 3rd Isabelle Rose, 4th Holly Muir, 5th Emma MacCormick, 6th Annie MacNeil

Seann Truibhas – 1st Rhys Linich, 2nd Isabelle Rose, 3rd Iona MacLeod, 4th Maria MacKinnon, 5th Holly Muir, 6th Annie MacNeil

Reel – 1st Rhys Linich, 2nd Isabelle Rose, 3rd Emma MacCormick, 4th Iona MacLeod, 5th Lauren Shepherd, 6th Annie MacNeil

Flora MacDonald – 1st Rhys Linich, 2nd Emma MacCormick, 3rd Iona MacLeod, 4th Lauren Shepherd, 5th Holly Muir

Lilt – 1st Rhys Linich, 2nd Lauren Shepherd

Trophy Fling – 1st Rhys Linich, 2nd Holly Muir, 3rd Iona MacLeod

Highland Trophy – Rhys Linich, South Uist

National Trophy – Rhys Linich, South Uist

Beginners 15 years & under

Highland Fling 1st – Mairi MacLennan, 2nd – Rose Daly, 3rd Kirsten Beaton, 4th Tamzin MacLeod, 5th Kirsty MacLean, 6th Alice MacMillan

Swords – 1st Rose Daly, 2nd – Mairi MacLennan, 3rd – Kirsty MacLean, 4th Tamzin MacLeod, 5th Alice MacMillan, 6th Kyra Stephenson

Seann Truibhas – 1st Rose Daly, 2nd Kyra Stephenson, 3rd Tamzin MacLeod, 4th Kirsten Beaton, 5th Alice MacMillan, 6th Mairi MacLennan

Reel – 1st Tamzin MacLeod, 2nd, Kirsten Beaton, 3rd Mairi MacLenna, 4th Isla Campbell, 5th Kirsty MacLean, 6th Rose Daly

Flora MacDonald – 1st Tamzin MacLeod, 2nd Mairi MacLennan, 3rd Rose Daly, 4th, Kirsty MacLean, 5th Daisy Carter, 6th Alice MacMIllan

Lilt – 1st Tamzin MacLeod, 2nd Mairi MacLennan, 3rd Rose Daly, 4th Kyra Stephenson, 5th Kirsten Beaton

Trophy Fling – 1st Tamzin MacLeod, 2nd Rose Daly, 3rd Mairi MacLennan

Highland Trophy – Rose Daly, Isle of Barra

National Trophy – Tamzin MacLeod, South Uist

Novice 9 years & under

Highland Fling – 1st Grace MacLeod, 2nd Abi Muir, 3rd Ailyn MacKay, 4th Ruth Cunningham, 5th Holly Thomson, 6th Amy MacLeod

Swords – 1st Grace MacLeod, 2nd Abi Muir, 3rd Amy MacLeod, 4th Ailyn MacKay, 5th Ruth Cunningham

Seann Truibhas – 1st Grace MacLeod, 2nd Abi Muir, 3rd Amy MacLeod, 4th Ruth Cunningham, 5th Ailyn MacKay, 6th Holly Thomson

Reel – 1st Abi Muir, 2nd Grace MacLeod, 3rd Amy MacLeod, 4th Ruth Cunningham, 5th Ailyn MacKay

Flora MacDonald – 1st Abi Muir, 2nd Amy MacLeod, 3rd Holly Thomson, 4th Grace MacLeod, 5th Ailyn MacKay

Lilt – 1st Abi Muir, 2nd Amy MacLeod, 3rd Grace MacLeod, 4th Ailyn MacKay, 5th Ruth Cunningham, 6th Holly Thomson

Trophy Fling – 1st Abi Muir, 2nd Grace MacLeod, 3rd Ruth Cunningham

Highland Trophy – Grace MacLeod, Isle of Lewis

National Trophy – Abi Muir, Isla of Barra

Novice 11 years & under

Highland Fling – 1st Shona Steele, 2nd Jordan MacKinnon, 3rd Rebekka MacIntosh, 4th Alanna Lindsay, 5th Joanna MacLean, 6th Anna MacIain

Swords – 1st Anna MacIain, 2nd Jordan MacKinnon, 3rd Joanna MacLean, 4th Zoe Wilkie, 5th Shona Steele, 6th Rebekka MacIntosh

Seann Truibhas – 1st Jordan MacKinnon, 2nd Shona Steele, 3rd Joanna MacLean, 4th Rebakka MacIntosh, 5th Anna MacIain, 6th Alanna Lindsay

Reel – 1st Shona Steele, 2nd Zoe Wilkie, 3rd Alanna Lindsay, 4th Anna MacIain, 5th Chloe Humberstone, 6th Joanna MacLean

Flora MacDonald – 1st Alanna Lindsay, 2nd Rebekka MacIntosh, 3rd Chloe Humberstone, 4th Joanna MacLean, 5th Zoe Wilkie, 6th Shona Steele

Lilt – 1st Jordan MacKinnon, 2nd Joanna MacLean, 3rd Zoe Wilkie, 4th Rebekka MacIntosh, 5th Alanna Lindsay, 6th Chloe Humberstone

Trophy Fling – 1st Shona Steele, 2nd Jordan MacKinnon, 3rd Chloe Humberstone

Highland Trophy – Shona Steele, South Uist

National Trophy – Alanna Lindsay, South Uist

Novice 15 years & under

Highland Fling – 1st Christina Wilson, 2nd Bethannie MacNeil, 3rd Rose Scott, 4th Liana Steele, 5th Chloe Campbell

Swords – 1st Rose Scott, 2nd Liana Steele, 3rd Chloe Campbell, 4th Bethannie MacNeil

Seann Truibhas – 1st Christina Wilson, 2nd Liana Steele, 3rd Rose Scott, 4th Chloe Campbell

Reel – 1st Christina Wilson, 2nd Rose Scott, 3rd Bethannie MacNeil, 4th Chloe Campbell, 5th Liana Steele

Flora MacDonald – 1st Christina Wilson, 2nd Rose Scott, 3rd Bethannie MacNeil, 4th Liana Steele, 5th Chloe Campbell

Lilt – 1st Christina Wilson, 2nd Liana Steele, 3rd, Bethannie MacNeil, 4th Rose Scott, 5th Chloe Campbell, 6th Shannon MacLean

Trophy Fling – 1st Christina Wilson, 2nd Liana Steele, 3rd Bethannie MacNeil

Highland Trophy – Christina Wilson, Isle of Barra

National Trophy – Christina Wilson, Isle of Barra

Intermediate 11 years & under

Highland Fling – 1st Allana Beaton, 2nd Isla MacDonald, 3rd Elisa Morrison, 4th Caitlin MacDonald, 5th Alicia MacKenzie, 6th Amie Ringstead

Swords – 1st Elisa Morrison, 2nd Amie Ringstead, 3rd Abigail MacPhee, 4th Isla MacDonald, 5th Alicia MacKenzie, 6th Eilidh MacPhee

Seann Truibhas – 1st Elisa Morrison, 2nd Caitlin MacDonald, 3rd Alicia MacKenzie, 4th Isla MacDonald, 5th Allana Beaton, 6th Amie Ringstead

Reel – 1st Elisa Morrison, 2nd Isla MacDonald, 3rd Caitlin MacDonald, 4th Abigail MacPhee, 5th Amie Ringstead, 6th Alicia MacKenzie

Irish Jig – 1st Caitlin MacDonald, 2nd Isla MacDonald, 3rd Amie Ringstead, 4th Abigail MacPhee, 5th Eilidh MacPhee, 6th Alicia MacKenzie

Sailor’s Hornpipe – 1st Elisa Morrison, 2nd Abigail MacPhee, 3rd equal Eilidh MacPhee and Isla MacDonald, 4th Caitlin MacDonald, 5th Amie Ringstead, 6th Alicia MacKenzie

Trophy Fling – 1st Elisa Morrison, 2nd Isla MacDonald, 3rd Caitlin MacDonald

Highland Trophy – Elisa Morrison, Benbecula

National Trophy – Caitlin MacDonald, Isle of Lewis

Intermediate 15 years & under

Highland Fling – 1st Laura Steele, 2nd Sheena Peteranna, 3rd Kayreen MacLeod, 4th Catriona MacKinnon, 5th Stephanie MacPhee, 6th Joanna Walker

Swords – 1st Laura Steele, 2nd Catriona MacKinnon, 3rd Stephanie MacPhee, 4th Kayreen MacLeod, 5th Joanna Walker

Seann Truibhas – 1st Laura Steele, 2nd Sheena Peteranna, 3rd Joanna Walker, 4th Stephanie MacPhee, 5th Catriona MacKinnon

Reel – 1st Laura Steele, 2nd Sheena Peteranna, 3rd Kayreen MacLeod, 4th Joanna Walker, 5th Stephanie MacPhee, 6th Catriona MacKinnon

Irish Jig – 1st Sheena Peteranna, 2nd Laura Steele, 3rd Catriona MacKinnon, 4th Joanna Walker, 5th Kayreen MacLeod

Sailor’s Hornpipe – 1st Laura Steele, 2nd Joanna Walker, 3rd Kayreen MacLeod, 5th Stephanie MacPhee, 6th Catriona MacKinnon

Trophy Fling – 1st Laura Steele, 2nd Sheena Peteranna, 3rd Kayreen MacLeod

Highland Trophy – Laura Steele, South Uist

National Trophy – Laura Steele, South Uist

Premier 13 years & under

Highland Fling – 1st Marion MacCorquodale, 2nd Megan MacLeod, 3rd Claire Frances MacNeil, 4th Leah MacKay, 5th Millie Denehy

Swords – 1st Megan MacLeod, 2nd Claire Frances MacNeil, 3rd Leah MacKay

Seann Truibhas – 1st Claire Frances MacNeil, 2nd Megan MacLeod, 3rd Marion MacCorquodale, 4th Millie Denehy, 5th Leah MacKay

Reel – 1st Megan MacLeod, 2nd Millie Denehy, 3rd Claire Frances MacNeil, 4th Marion MacCorquodale, 5th Leah MacKay

Irish Jig – 1st Marion MacCorquodale, 2nd Claire Frances MacNeil, 3rd Millie Denehy, 4th Leah MacKay

Sailor’s Hornpipe – 1st Marion MacCorquodale, 2nd Megan MacLeod, 3rd Leah MacKay, 4th Claire Frances MacNeil, Millie Denehy

Trophy Fling – 1st Marion MacCorquodale, 2nd Megan MacLeod, 3rd Claire Frances MacNeil

Highland Trophy – Megan MacLeod, Benbecula

National Trophy - Marion MacCorquodale, North Uist

Premier 15 years & under

Highland Fling – 1st Kristie Boyd, 2nd Lauren Skinner, 3rd Anna Beverstock, 4th Mairi MacIntosh, 5th Anna Marie Beaton, 6th Mhairi Ann MacInnes

Swords – 1st Kristie Boyd, 2nd Mhairi Ann MacInnes, 3rd Lauren Skinner, 4th Anna Beverstock, 5th Mairi MacIntosh, 6th Darrah MacKenzie

Seann Truibhas – 1st Anna Beverstock, 2nd Kristie Boyd, 3rd Mhairi Ann MacInnes, 4th Anna Marie Beaton, 5th Lauren Skinner, 6th Amy MacLeod

Reel – 1st Anna Beverstock, 2nd Megan Crawford, 3rd Kristie Boyd, 4th Anna Marie Beaton, 5th Amy MacLeod, 6th Mhairi Ann MacInnes

Irish Jig – 1st Kristie Boyd, 2nd Anna Marie Beaton, 3rd Lauren Skinner, 4th Mairi MacIntosh, 5th Anna Beverstock, 6th Megan Crawfore

Sailor’s Hornpipe – 1st Kristie Boyd, 2nd Lauren Skinner, 3rd Anna Marie Beaton, 4th Anna Beverstock, 5th Darrah MacKenzie, 6th Amy MacLeod

Trophy Fling – 1st Megan Crawford, 2nd Kristie Boyd, 3rd Anna Beverstock

Highland Trophy – Kristie Boyd, Isle of Barra

National Trophy – Kristie Boyd, Isle of Barra

Premier Adult

Highland Fling – 1st Caroline MacKay

Swords - 1st Caroline MacKay

Seann Truibhas - 1st Caroline MacKay

Reel - 1st Caroline MacKay

Irish Jig - 1st Caroline MacKay

Sailor’s Hornpipe - 1st Caroline MacKay

Trophy Fling - 1st Caroline MacKay

Highland Trophy - 1st Caroline MacKay

National Trophy - 1st Caroline MacKay