Sir E Scott prizewinners

Dr Donald Morrison with some of the prizewinners.
Dr Donald Morrison with some of the prizewinners.
0
Have your say

There were many young prizewinners from the Secondary Prizegiving Ceremony held in Sir E Scott School on Thursday 8th October 2015.

The Guest Speaker was Mr Donald Morrison, hotels, restaurants, hospitality consultant, a native of Harris and now living in London.

Mr Morrison presented the prizes and met with pupils to discuss their achievements at the school.

The full list of prizewinner is:

Mathematical Challenge Certificates

Best in School – Charlie Helfrich

Best in Year S1– Claire Morrison

Best in Year S2– Seumas Morrison

Silver Certificate – Charlie Helfrich

Bronze Certificate – Claire Morrison

Harris Tweed Authority Prizes for Progress

Secondary 1 – Hope MacLeod

Secondary 2 – Sean Martin

Secondary 3 – Noah Stubbings/Zoe MacKenzie

Secondary 4 – Sarah Campbell

Secondary 5 – Rebekah C MacLeod

Macaskill Builders Class Prize

Secondary 1 - Anna Cumming

Bank of Scotland Junior Dux Prize – Secondary 2 - Seumas Morrison

Harris Hotel Class Prize – Secondary 3 - Sytske Visser

Royal Bank of Scotland Intermediate Dux Prize - Secondary 4 - Rebecca Finnegan

*Alick Buchanan-Smith Citizenship Award presented in June - Ruth MacLeod

Volunteer Centre Award for Volunteering Excellence - Ross MacLeod

Rev Donald A Macrae Award for Religious Education - Kathryn Morrison

Sport Harris Prize for Adventure Sports/PE - Mairi MacKinnon

Harris Marine Award for Graphic Communication - Zoe MacLeod

Islestyle Award for Home Economics - Anna MacLeod

Gaelic Seafoods Award for Business Management - Naomi Coghill

Roddy MacAskill Award for Administration - Rebekah C MacLeod

James Yorston Memorial Award for Geography - Rebekah C MacLeod

Jon Hearach Award for Art & Design - Molly MacLeod

An Comunn Gàidhealach prize for Gàidhlig - Amy MacKay

John MacIver Award for Creativity and Innovation - Amy MacKay

Lewis Carpet Award for Modern Languages - Alasdair MacLeod

Margaret Macarthur Award for Mathematics - Alasdair MacLeod

Andrew Beattie Award for Physics - Alasdair MacLeod

James Macintosh Memorial Award for Gaelic Learners - Eilidh MacSween

Herald Newspaper Award for English - Eilidh MacSween

Harris Arts & Heritage Award for Music - Eilidh MacSween

Tarbert Tenants’ Association Proxime Accessit Award - Eilidh MacSween

Creative Writing - Gemma Finnegan

Angus MacDonald Award for History - Gemma Finnegan

Scotia Pharmaceuticals Award for Chemistry - Gemma Finnegan

Harris Fish Farming Award for Biology - Gemma Finnegan

Alex John Macleod Memorial Dux Prize - Gemma Finnegan